СОРТУВАННЯ СМІТТЯ – ШЛЯХ У МАЙБУТНЄ

Дехто думає, що агітація за сортування відходів нав’язується суспільству безпосередньо певною групою екологів.

Вони, начебто, стверджують, що кожен громадянин на планеті сам може вирішувати: хоче він сортувати чи ні. Так, звісно. Єдине що, обираючи варіант «Ні» ми повинні розуміти усю відповідальність за наслідки свого рішення.

В Україні 96% відходів не переробляються. Пластик, метали та скло роками лежать в землі не втрачаючи первісного вигляду. Наприклад, поліетиленовому  пакету, щоб розкластися, потрібно мінімум 15 років, а одноразовому посуду — 500!

Щороку в Світовий океан потрапляє понад 8 мільйонів тонн сміття. Медузи або риби можуть сприйняти пластик за їжу. Морські птахи, риби, кити, черепахи та інші морські мешканці вмирають через потрапляння пластику у них в шлунках.

Роздільний збір сміття для мешканців  розвинених країн – повсякденна справа. Впадає в очі велика кількість різнокольорових контейнерів для сміття. І чим розвиненіша країна, тим цих контейнерів більше. В Україні, на жаль,  дуже малий відсоток людей, які дійсно  сортують відходи, хоча мають можливість.

Проблема утилізації відходів знайома не тільки Україні, а й усьому світі. Кожна держава вирішує це питання по-різному. Але найперше, з чого всюди починалась боротьба з відходами, – сортування сміття, яке залежить саме від громадян.

Скидаючи всі перемішані відходи в один контейнер, ми відправляємо їх на сміттєзвалище, де вони лежать та розкладаються десятки та сотні років.    Ситуація, яка склалася з накопиченням твердих побутових відходів (ТПВ), призводить до значних втрат природних ресурсів, виникненню незворотних процесів забруднення навколишнього середовища та завдає  реальної загрози здоров’ю населення.

Органічна речовина, що міститься у відходах утворює фільтрат, складний за хімічним складом. Проникнення фільтрату в ґрунтові води призводить до забруднення, яке поширюється на значні відстані від полігона ТПВ. Більшість звалищ розташовані в безпосередній близькості до критичної зони, де підземні води природно не захищені.

Відходи бувають органічні й неорганічні. Органічні відходи — залишки продуктів, шкірка овочів, фруктів, чайні пакетики тощо.  Неорганічні відходи — це відходи, які складаються зі штучних матеріалів: папір, метал, пластик. Ці матеріали, при правильному сортуванні й переробці, можуть не тільки очистити планету від сміття, а й послужити матеріалом для нового товару.       Ніде в світі не існує такої технології, яка могла б екологічно перероблювати суміш усього сміття. А от технології, яка б механічно могла сортувати все сміття, на жаль, немає кращої, ніж людська усвідомленість. Проблема в тому, щоби люди надавали на переробку відсортоване сміття. А оскільки вони цього не розуміють, то й  сміття у нас купи.

Варто усвідомити, що вивезення сміття та пошук нових полігонів не є рішенням проблеми: тільки навчившись поводитись зі сміттям та продукувати його в меншій кількості, кожен внесе свій вклад в екологічний розвиток планети!

А. Бондарець,

студентка екологічного факультет БНАУ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *