Птах року 2020. Горлиця звичайна

Цьогоріч «Птахом року 2020» оголошено роком горлиці. Що ж це за пташка, горлиця звичайна?

Горлиця – один з найменших представників ряду голубоподібних. Зиму проводить в саванах на південь від Сахари, звідки в квітні повертається до Центральної Європи.

РЯД– Голубоподібні
РОДИНА – Голубині
РОЗМІРИ 
Довжина: 27см
Розмах крил: до 54см
Маса: близько 150г
СПОСІБ ЖИТТЯ
Звички: літає у зграї та шукає їжу на полях, ще більш полохлива, ніж кільчаста горлиця.
Іжа: насіння трав і бур’янів, плоди.
Звуки:  воркування горлиці – «гурр-гурр» – для багатьох є одним з найприємніших спогадів про літо. Цей звук – перше, що можна почути літнім ранком.

СПОРІДНЕНІ  ВИДИ
У Центральній Європі гніздується 5 видів голубів. Найближчим родичем горлиці звичайної є кільчаста горлиця.
ВОРОГИ  ПТАХА

Найнебезпечніші вороги горлиці – це хижі птахи, в основному, соколи. Горлиця літає швидше за голубів, що інколи дозволяє їй уникнути гострих кігтів сокола. Якщо пташка встигне долетіти до лісу – буде врятована, на відкритому просторі сховатися їй складно.  На початку літа є мало корму, тому горлиці вимушені часто залишати гнізда, щоб знайти собі їжу. Білки і сойки знищують третину всіх гнізд горлиць. Це відбувається на початку літа, та втрати невеликі – горлиці можуть встигнути зробити другу кладку.

МІСЦЕ ПРОЖИВАННЯ

3 кінця квітня до початку зимових перельотів у вересні горлиця зустрічається на лісистих і відкритих територіях, де вистачає дерев і чагарників. Її можна зустріти в гаях і на околицях сільськогосподарських угіль, де вона знаходить найбільше їжі. Але перевагу горлиця звичайна віддає листяним лісам – на відміну від кільчастої горлиці, яка селиться серед міських і сільських будинків. Вона полохлива, схильна ховатися серед гілок дерев, Горлиця – перелітний птах, який в кінці літа вирушає на південь.
ЇЖА

Насіння рослин і різноманітних бур’янів складає основу живлення горлиці. Найбільше до смаку насіння гречки і лободи. Горлиці харчуються ще недостиглим насінням, яке їм вдається зібрати. Також харчуються і зерном – під час сівби або коли зерно тільки-но проростає. У багатьох країнах горлиці їдять просо, що становить торговельну цінність, тому їх вважають шкідниками. Окрім того, горлиці можуть поїдати корм, призначений для курей та іншої свійської птиці.

ПРИ  НЕБЕЗПЕЦІ  ЗАСТОСОСУЄ  АКТОРСЬКУ  МАЙСТЕРНІСТЬ

Коли гнізду або пташенятам горлиці загрожує небезпека, вона прикидається пораненою, тягне крило по землі, прагнучи відвернути всю увагу на себе, і, таким чином, відводить ворога подалі від свого гнізда.

На відміну від інших голубів, горлиця, коли п’є, не закидає голови.

МІСЦЯ ПРОЖИВАННЯ
Гніздується по всій Європі, за винятком її крайніх північних регіонів. Також мешкає в Південно-Західній і Центральній Азії, Північній Африці. Зимує на півдні від Сахари.
ЗБЕРЕЖЕННЯ 
Чисельності горлиць завдають шкоди хімічні речовини і пестициди, що використовуються як добрива на полях, а також скорочення природних місць гніздування: кущів, гаїв і прибережних чагарників.

ЯК РОЗПІЗНАТИ ГОРЛИЦЮ

Очі: з червоною каймою.
Груди: кольору розбавленого червоного вина.
Хвіст: довгий, темно-бурого кольору з вузькою білою облямівкою.
Шия: з двох боків помітні чорно-білі цяточки.
Нижній бік крил і черевце: світло-сірого кольору.
Верхній бік крил: пір’я чорне, з широкою яскраво-рудою каймою.

ПОЕЗІЯ І ГОРЛИЦЯ

У поезії ця пташка згадується часто, зокрема у віршах Леоніда Глібова, Анатолія Свидницького, Ліни Костенко, де прославляється любов, ніжність і вірність горлиць.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *