Годівнички для наших пернатих друзів

Юннатівці для пташок подбали, їм годівничку змайстрували!

Про початок проведення Всеукраїнської акції «Годівничка» було оголошено ще на початку зими. Адже, що може бути краще за власний виріб для найменших наших друзів – птахів. Через глобальне потепління на планеті не всі пернаті на зимівлю не відлітають у теплі краї, та все ж їжу самостійно їм добути важко, тож їхня доля багато в чому залежить від доброти та милосердя людей.

Відтак з грудня 2019 р. по березень 2020 р. триває щорічна Всеукраїнська акція «Годівничка». Її завдання – виготовлення годівничок для пташок, аби вберегти їх від голоду взимку та ранньою весною. Юні натуралісти, їхні батьки та педагоги досить відповідально та творчо підійшли до акції. Загалом було виготовлено 100 годівниць. Відтак 15 годівниць ЦЕНТ подарував СЗШ № 19.

Куратором акції кілька років поспіль є Центр еколого-натуралістичної творчості БМР (кер. Катерина Гармаш). До конкурсу також долучилися фахівці департаменту житлово-комунального господарства БМР, зокрема управління благоустрою та екології (кер. Альона Колотницька), також орнітолог БНАУ Олег Михальський.

За словами Катерини Гармаш, керівника ЦЕНТ, акція проводиться з метою залучення учнівської молоді до практичної природоохоронної діяльності, відповідального ставлення та охорони і збереження орнітофауни, а також зацікавленості до різновидів птахів нашої місцевості, зокрема Білої Церкви.

Акція проводиться у три етапи:  І етап – діти вивчають орнітофауну своєї місцини, складають каталоги птахів, визначають місця, де птахи зустрічаються найчастіше, виготовляють годівниці та здійснюють заготівлю корму.  ІІ етап – дітлахи розвішують годівнички та здійснюють підгодівлю птахів. ІІІ етап – заключний, проведення свята «Зустрічі птахів», на якому і підведуть підсумки акції. Це відбудеться всередині березня.  Натомість у  рамках акції у  закладах освіти проводяться різноманітні конкурси: на кращий малюнок, фотороботу, кращий вірш, оповідання, листівку про зимуючих птахів тощо. Проводиться конкурс навіть серед вчителів, керівників гуртків на кращий сценарій свята зимуючих птахів. Для оцінювання робіт створено журі, яке й визначатиме переможців.

Виготовляючи годівнички, діти знають не лише як їх робити, а й чим годувати пернатих: крихтами сухого хліба, зернами соняшника, це додасть їм енергії, кукурудзою, несолоними салом, вершковим маслом, сухофруктами, крупами: перловими, вівсянкою, пшеницею, просом, рисом, сухими комахами, сухими ягодами, шкарлупою з яєць (кальцій), насінням буряків, а також лободи, кропиви, кінського щавлю, лопуха, шишками, жолудями, горіхами, калиною, горобиною, бузиною, насінням гарбузів, кабачків, кавунів, динь, клена та ясеня.

А от чим НЕ МОЖНА годувати птахів, так це смаженою, гострою, жирною, кислою, зіпсованою їжею, чорним хлібом, цитрусовими, солоними снеками, насінням та салом, пшоном та чипсами. Для них такі наїдки можуть бути справжньою отрутою.

Діти добре навчилися розпізнавати птахів, яких підгодовують: синиць, горобців, голубів, дятлів, ворон, сойок, граків,  на жаль, снігурі рідко зустрічаються у нашій місцині.

Щодо годівничок, то  учасники експериментували з матеріалами, формами, розмірами і навіть стилями. Діти підійшли до завдання надзвичайно творчо. Деякі годівнички вражають своєю оригінальністю! Чи оцінять це пернаті достеменно невідомо, а от білоцерківці свою оцінку дадуть. Бо виготовляли їх юні природознавці з різноманітних природних матеріалів. Деякі так захопилися, що не тільки підійшли креативно до завдання, а й зі всією творчою віддачею. Годівнички вийшли і патріотичні, і водночас, гламурні, втім надзвичайно ефектні.

«Харчові будиночки» юних натуралістів, а можливо, в майбутньому й орнітологів, прилаштували не лише на території своїх навчально-освітніх закладів, а й на «Острові дитинства». Учасники акції розвішали 20 годівничок, розмістивши їх на деревах у рекреаційній зоні острова. Тепер турбуватися, що птахи залишаться без їжі не варто, кажуть дітлахи, лише б люди, прогулюючись тут, відповідально віднеслися до порад юннатів, щодо меню пернатих.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *